Doğal Taş Kesimi Taş Yapı Cami

Katori taş, Mardin’de birçok yapıda kullanılmaktadır. Taş ocaklarından ağır makinalar ile çıkarılan bu taşların kullanım alanları arasında camiler vardır. Caminin dış cephe yapımının yanı sıra taş duvar modelleri yapımında bu taşlar kullanılmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehirde günümüze kadar gelmeyi başarmış çok sayıda tarihi camii vardır. Bu camilerin temel yapı malzemesi Mardin kesme taş olarak görülmektedir. Dış etkenlerden korumasının yanında, iklim koşullarına karşı da uyumlu olması tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca taşların kolayca şekil alabilmesi, iç yapı malzemesinde kullanılmasına neden olmaktadır.

Mardin taşı dış cephe için tercih edilmesinin farklı nedenleri vardır. İşlenecek olan motiflerin kolayca yapılabilmesi bunlardan birisidir. Uzun süre boyunca kullanılmasının yanı sıra motiflerin bozulmaması da buna neden olmaktadır. Ayrıca camilerin içerisinde bulunan cami imamlarının hutbe okudukları mihrap yapımında kullanılmaktadır. Namaz kıldırmak için ya da hutbe okunması için yapılan mihrapların üzerinde çok sayıda işleme bulunmaktadır. Bu işlemelerin günümüz teknolojiyle kolayca yapılması mümkündür. Katori taş buna rahatça imkan sağlaması nedeniyle de tercih edilmektedir.

Sadece cami içerisinde ki bu özel alanlar değil genel yapısı içinde tercih edilebilmektedir. Şehirde yer alan yeni ve eski camilerin temel yapı malzemesi olarak bölgeden çıkarılan kesme beyaz taş kullanılmaktadır. Firmamız ile iletişime geçerek kesme taş fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda gerekli bilgi aktarımı yapılarak hem ülke içerisinde kullanılan noktalar hem de yurt dışında kullanılan alanlar hakkında müşterilerimize gerekli detaylı bilgiyi vermektedir. Bu bilgiler ışığında şehrinize yapılacak olan caminin mihrabını, kemerlerini, balkon korkuluklarını, taş duvarların da kullanmak için gerekli olan katori taş hakkında gerekli fiyat bilgisine ulaşmanıza yardımcı olabiliriz.

Bu sayfayı paylaş