Mardin Midyat Evleri

Mardin bölgesinde yüzlerce yıldır yaşatan tüm medeniyetler tarafından kullanılan katori taş günümüzde aynı ilgi ve alaka ile kullanılmaya devam edilmektedir. Mardin veya Midyat içerisinde taştan yapılan evler ve villalar bulunmaktadır. Tahta olarak sadece kapı ve pencerelerde kullanılan bu yapıların tamamı Mardin kesme taş ya da Midyat kesme taş olarak bilinen yapı malzemesinden kullanılmaktadır. Bu taşın en bilinir özelliği iklime göre evlerin havasını korumasına yardımcı olmaktadır. Sıcak geçen yaz aylarında evlerin içinin serin kalmasını sağlarken, çetin geçen kış şartlarında ise evin iç sıcaklığını korumasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği nedeniyle dış cephe, taş duvar modelleri gibi çok farklı yapı alanlarında kullanımı bölgede tercih edilmektedir. 

Mardin taş evleri yapımı için günümüzde ileri teknolojik aletler kullanılmaktadır. Yüzyıllar önce tamamen el işçiliği ile yapılan evler günümüzde hala bölgede varlıklarını sürdürmektedir. Bu da katori taş kullanarak ev yaptırmak isteyenler için en büyük tercihlerden birisi haline gelmektedir. Canlı bir örnek yüzyıllardır ayakta durması insanların bu taşlardan yapılan bir eve ya da villaya sahip olma isteğini arttırmaktadır. 

Kesme taşlar sadece ev ya da villa yapımında kullanılmamaktadır. Bu yapıların dış cephe yapımı içinde kullanılabilmektedir. Kolay şekil alabilmeleri ve güçlü makinalar ile kesilebilmeleri kullanım çeşitliliğin artmasına yardımcı olmaktadır. Kesme taş fiyatları hakkında bilgi almak için firmamız ile bağlantı kurabilirsiniz. Müşterilerine sunmuş olduğu kaliteli hizmet ve seçenekler hakkında gerekli bilgileri sunacağız. Size uygun olan seçeneğe göre fiyatların durumu, nasıl olması gerektiği ve kullanımı esnasında dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi vereceğiz. Genel olarak güçlü bir yapı malzemesi olması dolayısıyla katori taş hem yurt için hem de yurt dışında talep görmeye devam etmektedir. 

Bu sayfayı paylaş