Taş Duvar Yapımı

Taş Duvar Yapımı 

Taş duvar yapımı günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hazır beton kamyonları ve duvarın içerisinde yer alan taşların istenilen boyutta hazırlanabilmesi sayesinde duvar yapımı kısa sürede yapılabilmektedir.

Duvarların taştan yapılması hem daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamakla birlikte hem de estetik anlamında güzel bir görüntü sağlayabilmektedir. Bunun için öncelikle duvarın altına kısa bir uzunluğa sahip olan temel atılmalıdır. Bu temelden başlanarak tahtalar duvarın oluşacağı çizgiyi belirlemelidir. Alt kısma demir koyularak temel sağlam hale getirilmelidir. Taş duvar modelleri günümüzde atölyelerde veya fabrikalarda hazırlanarak uygulanacak olan noktaya getirilmektedir. Bu işlemi taş ustaları yaparak istenilen modeli duvara uygulamaktadır. 

Mardin taşı dış cephe ustalığı yüzyıllardır gelen bir alışkanlığın ve kültürün devamı olarak bölgede kullanılmaya devam edilmektedir. Bölgenin sert iklim koşullarına karşın avluyu ve evi koruması için özenle inşa edilmektedir. Dış cephe olarak bilinen duvarlar büyük kesme taşlar kullanılarak yapılmaktadır. Fabrikada belirli ebatlarda kesilen taşlar duvarların yapılması için hazır olarak günümüzde satılmaktadır. Bu da evlerin duvarlarının yapımında büyük bir fayda sağlamaktadır. Kesme taş fiyatları kullanım alanına göre, hazırlanışına göre ve el işçiliğine göre farklılık göstermektedir. Duvarlın üzerine işlenecek modellere kadar bu taşların fiyatlarında değişiklik olmasını sağlayacak çok sayıda etken bulunmaktadır.

Mardin Evleri Taş Duvar Yapımı

Mardin taş evleri yapımı yüzyıllar öncesinden gelen bir kültürün devamı olarak şehirde aynı şekilde uygulanmaktadır. Geçmişte ağır el işçiliği gerektiren bu sanat günümüzde gelişen teknoloji sayesinde daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Katori taş özelliği sayesinde sıcak yaz aylarında evlerin serin kalmasını sağlarken, soğuk kış aylarında evlerin sıcaklığını korumasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde bölge halkı aynı şekilde taşları evlerinde kullanmaya devam etmektedir.

Mardin taşı dış cephe yapımı da şehir açısından çok önemlidir. Sert iklim koşullarına karşı evleri, insanları ve hayvanları koruma altına almaktadır. Yüksek yapılan duvarlar içinde katori taş kullanılmaktadır. Bu taşların kalın duvarların içinde kullanılması evlerin dış cephe korumasının rahatça yapılmasına imkan tanımaktadır.

Mardin Kesme Taş Yapımı

Mardin kesme taş sadece evlerde kullanılmamaktadır. Şehirde yapılan birçok mimari eserde bu taşlar kullanılarak uzun ömürlü bir kullanım süresi amaçlanmaktadır. Mardin mezar taşları, camiler, anıtlar, desen işçiliği, çeşmeler, korkuluklar, kapılar ve kemeler içinde kullanılmaktadır.

Bölgede genellikle bu taş kullanılmaktadır. Taşın kullanılamadığı kapı, pencere gibi alanlarda ahşap malzeme tercih edilmektedir. 1979 yılında alınan karar ile kentsel sit alanı olarak ilan edilen Mardin evleri günümüzde en ilgi çeken noktalardan birisi haline gelmiştir. Kendisine özgü mimari yapısı, birbirini tamamlayan evleri ile binlerce yıllık bir geçmişin günümüzde şekil bulmasını sağlamaktadır. Düz yapılar yerine her noktasında bulunan süslemeler ve motifler evlere farklı bir hava kazandırmayı başarmıştır. 

Bu sayfayı paylaş