Taş Evler

Taş Ev

Taş evler genellikle coğrafyanın getirmiş olduğu zorluklar nedeniyle tercih edilen bir yapı olsa da katori taş gibi malzemeler kullanıldığında aynı coğrafyanın getirmiş olduğu zorluklara karşı bir avantaj sağlamaktadır. Mardin kesme taş olarak bilinen bu malzeme yaz aylarında kullanılan taş evlerde serinlik sağlarken, kış aylarında sıcaklığın muhafaza edilmesini sağlaması nedeniyle bölgede yer alan tüm mimari yapılarda kullanılmaktadır.

Mardin taş evleri yapımı için özel bir taş ustalığı gerekmektedir. Günümüzde hala geçerli olan bu meslek gelişen teknoloji ile daha az zahmetle yapılma fırsatına sahiptir. Taşların yerleştirilmesi, üst üste koyulmasının yanında harç malzemesi olarak kazınan kesme beyaz taş kumu ve kireç karıştırılarak uygulanmaktadır. Bu dahi malzemenin ne kadar doğal ve kuvvetli olduğu görmemize yardım etmektedir.

Taş Ev Yapımı Nasıldır?

Mardin taş evleri yapımı için öncelikle bölgede bulunan onlarca taş ocağından çıkarılan Midyat kesme taş getirilmelidir. Atölyede veya büyük fabrikalarda güçlü kesme makinaları ile bu malzemeler yapılarda kullanılması için hazır hale getirilmelidir. Geçmişte bu işlem elle yapıldığı için insan gücü çok önemliyken bugünler de güçlü ve işlevsel makinalar insanlara yardımcı olmaktadır.

Harç için kendi kumu kullanılan katori taş yapının genelinde uygun bir şekilde kullanılabilmektedir. Dış cephe yapımı için hazırlanacak olan duvarlar ve taş duvar modelleri için bu taş tercih edilmektedir. Güçlü yapısının yanında kolay bir şekilde şekil alması ve şekli uzun bir süre boyunca muhafaza etmesiyle de tercih edilmektedir. Duvarlar genelde dört metreye yakın bir uzunluğa sahip olarak ev ile sokağı birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca evin önünde bulunan avlu olarak tabir edilen alanın korumasını sağlamaktadır. 

Evlerin iç cephesi içinde kesme beyaz taş kullanılmaktadır. Genelde bu şehirde bulunan evlerin camları ve kapıları ahşaptan olmakla birlikte tercihen küçük alanlar bırakılmaktadır. Evlerin saçak kısımlarında, kemerli noktalarda veya balkon korkuluklarında bu malzemede yapılan işlemeler hemen dikkat çekmektedir.

Taş Ev Yapım Maliyeti

Katori taş kullanılarak kendinize ait bir taş ev yapmadan önce Mardin taş metrekare fiyatı iyice öğrenmelisiniz. Fiyatlar için firmamız ile irtibata geçerek gerekli bilgi alabilir ve kullanılacak malzemelerin detayı hakkında bilgilendirmemiz sayesinde doğru bir şekilde tercih yapabilirsiniz.

Kesme taş fiyatları ocaktan direkt çıkması ve atölyede işlendikten sonra satılması arasında fark vardır. Bu noktalara dikkat ederek almak için gerekli olan malzemeyi ve fiyatlarını belirleyebilirsiniz. Bölgeden çıkarılan kesme beyaz taş ülkemizin birçok şehrine gönderildiği gibi aynı zamanda yurt dışına da ihraç edilmektedir. Şehir ekonomisi açısından büyük öneme sahip olan bu yapı malzemesi ile bir eve sahip olmak geleceğinizi garanti altına almanız açısından önemli bir detaydır. Web sitemizde şu ana kadar firmamız tarafından yapılan tüm eserleri inceleyerek kalitemizi görebilirsiniz. 

Bu sayfayı paylaş