Taş Sanatı

Taş Sanatı

Taş sanatı insanlık tarihinin en eski miraslarından birisidir. Dünümüzde ülkemizin birçok yerinde kullanılmaya devam edilen birçok farklı taş bulunmaktadır. Bu taşların üzerinde ustalar tarafından yapılan işlemeler ile taşlara adeta can verilmektedir. Mardin taş evleri bu konuda ülkemizde en çok dikkat çeken noktalardan birisidir. Yüzyıllarca eksiye dayanan bir maziye sahip olan şehirde günümüzde hala ayakta duran çok sayıda taştan yapılmış ev ve konak bulunmaktadır.

Mardin taş evleri yanında camiler, çeşmeler, konaklar, süslemeler, köprüler, kemerler gibi çok sayıda mimari yapı katori taş adı verilen bir yapı malzemesi kullanılarak yapılmaktadır. Bu taşlar birçok özelliğe sahip olması nedeniyle bölgede ahşap malzemeden daha fazla kullanılması dikkat çekmektedir. 

Mardin taş evleri yapımı belirli bir mimari yapı etrafında günümüzde yapılmaya devam etmektedir. Geçmişte tamamen el işçiliği ile yapılan bu evler günümüzde gelişmiş kesme aletleri ile yapılmaktadır. Taş ocaklarından çıkarılan katori taş fabrikalarda ve atölyelerde işlendikten sonra ev veya diğer yapılarda kullanılmak için sunulmaktadır. Mardin taşı metrekare fiyatı üzerinden satılmaktadır. Fiyatlar taşın yapısına göre, süslemesine göre, motif biçimime göre ve ustalığına göre farklılık göstermektedir. 

Taş Sanatının Özellikleri

Mardin kesme taş özellikle taş sanatıyla uğraşanlar için kaliteli bir malzeme olarak görülmektedir. Çok kolay bir şekilde şekil almasının yanında uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanılabilmesi ile de dikkat çekmektedir. Üzerinde çekiş ve keskiler ile verilen motifler evlerin adeta bir sanat eserine dönüşmesine yardımcı olmaktadır.

Katori taş kolay şekil alabilen bir malzeme olmakla birlikte aynı zamanda güçlü bir yapı malzemesi olarak da dikkat çekmektedir. Yaz aylarında evlerin serin kalmasını sağlarken, kış aylarında soğuk havalara karşı evlerin sıcaklığını muhafaza etmesini sağlamaktadır. Mardin gibi sert bir iklime sahip olan şehirde bu malzemenin neden önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olan bir detaydır.

Taş Ustalığının Kullanıldığı Alanlar

Mardin kesme taş ya da Midyat kesme taş olarak bölgenin farklı noktalarında çıkarılan yapı malzemeleri taş ocaklarında ki işlemin ardından atölyelerde şekil almaktadır. Sadece Mardin taş evleri yapımı için değil farklı alanlarda kullanılmasıyla da dikkat çekmektedir.

Mardin mezar taşları, camiler, kemerler, dış cephe yapıları, taş duvar modelleri gibi birçok alanda kullanıldığı görülmektedir. Kesme beyaz taş olarak da bilinen yapı malzemesi uzun yıllar boyunca yer altında bekledikten sonra günümüzde güçlü makinaların yardımıyla gün yüzüne çıkarılmaktadır. Kesme taş fiyatları kullanılacak malzemenin yapısına göre metrekare olarak satılmaktadır. 

Taş sanatı konusunda giderek kendini geliştiren Mardin şehri bu ustalığını yurt dışına ihraç ederek kanıtlamaktadır. Evlerinizde, bahçelerinizde veya farklı bir alanda bu taşı kullanmak için öncelikle bizler ile irtibata geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kullanılacak malzemenin kalitesi ve nasıl tedarik edeceğinizi öğrenerek hareket etmeniz daha kolay olacaktır. 

Bu sayfayı paylaş