Mezopotamya Sanatı Taş Atolyeleri

Mardin, tarihte Mezopotamya olarak bulunan coğrafi bölgenin tam ortasında yer alan bir şehrimizdir. Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında kalan bu bölgede kullanılan yapı mimarisi yüzyıllardır aynı malzeme kullanılarak devam etmektedir. Tarihi Mardin Evleri, birçok medeniyetten kalan tarihi eserler katori taş olarak bilinen doğal bir ürün kullanılarak yapılmaktadır.

Mardin kesme taş olarak da bilinen bu malzeme bölgede kendisine haz bir mimarinin oluşmasına yardımcı olmuştur. Mezopotamya sanatı olarak bilinen bu mimari yapı günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. Eski medeniyetlerde bu taşların kullanımı tamamen el işçiliği ile yapılırken, günümüzde güçlü malzemeler ile taş ocaklarından çıkarılmakta, kamyonlar ile fabrikalara zevk edilmektedir. Fabrikalarda bulunan güçlü kesme makinaları sayesinde istenilen her türlü şekil verilerek her alanda rahatça kullanılmaktadır.

Bölgede bu hizmeti veren çok sayıda firma bulunmaktadır. 30’un üzerinde taş ocağı bulunan bölgede Mardin kesme taş ve Midyat kesme taş çıkarılmaktadır. Mardin taş evleri yapımı için firma olarak müşterilerimize her türlü hizmeti deneyimli ekibimiz ve yüksek teknolojiye sahip aletlerimiz ile vermekteyiz. Mardin taşı metrekare fiyatı evin yapımında kullanılacak alana göre farklı fiyat aralıklarıyla sunulmaktadır. Düz kesime sahip taşların yanında taş duvar modelleri arasında fiyat farkı olmaktadır.

Mardin taş evlerinde bu yapı malzemesinin kullanım nedeni her türlü hava koşuluna karşı evlerdeki insanları korumasıdır. Ayrıca kolayca şekil alabilmesi ve bunu uzun süre muhafaza edebilmesi de tercih sebeplerinden birisidir. Dış cephe için kullanılmasının nedeni soğuk havalarda iç sıcaklığı korumaya yardım etmesi, çok sıcak olan havalarda ise serin bir alan oluşturmasıdır. Bu tür detaylar taşlara olan ilgiyi arttırmakta ve istenilen her alanda rahatça kullanılmasına imkan tanımaktadır. 

Bu sayfayı paylaş